Homer (grč. Ὅμηρος) je polulegendarni antički grčki pesnik koji je, po nekim pretpostavkama, živeo krajem 8. ili u 7. veku pne., čije je delo ostavilo neizbrisiv trag na razvoj zapadne civilizacije.
U antici su mu uz autorstvo „Ilijade“ i „Odiseje“ pripisivali još niz „cikličnih“ epova, tzv. homerske himne bogovima, šaljiv spev „Batra homiomahija“ („Boj žaba i miševa“), kao i čitav biz drugih dela. „Ilijada“ i „Odiseja“ predstavljaju završni deo dugačkog razvoja grčke poezije.
Na temelju biografija smatra se kako je Homer bio poreklom iz Smirne u Maloj Aziji, a upravo je to mesto bogate tradicije epske poezije. U vreme Antike Homera su smatrali povesnom osobom.
Njegov zavičaj se može odrediti samo poznatim grčkim distihom: „sedam gradova tvrdi da Homeru su zavičaj: Smirna, Hios, Kolofon, Haka, Pil, Arg i Atina“. Od svih tih gradova najverovatnije je da se rodio u Smirni, a živeo na ostrvu Hiosu. Na tom se ostrvu kasnije razvilo čitavo pokoljenje, koji su sebe nazivali homeridima.
Homera prikazuju kao slepog pevača koji je spevao svoja dela putujući od mesta do mesta, no ni taj podatak se ne može uzeti kao verodostojan.