Izbor tekstova, dokumenata i ilustracija
U ovom svojevrsnom izboru tesktova bavimo se jednom velikom, ali nažalost, ipak, zaboravljenom temom srpske istorije. Ovaj izbor ima za cilj da ukaže na osnovne istorijske probleme naše Stare Srbije sve do nestanka Jugoslavije.
Dok smo se bavili istraživanjem srpske nacionalno-prosvetne delatnosti u Povardarju 1868–1912. iskrsavali su neprestano novi detalji koji su se sklapali u mozaik koji pomaže da se sagleda i lomljenje i pretapanje istorijskih događaja, nacionalne svesti i posedovanja teritorija. Mlađe generacija ne znaju gotovo ništa o tome, ali i srpske generacije stasale posle Drugog svetskog rata rasle su bez istorijske svesti o vlastitom narodu i državi.
Doba komunističke vladavine, pokazalo se malo po malo, bilo je kobno po Srbe uopšte, ali posebno za Srbe u Staroj Srbiji. Nova država, Federativna Narodna Republika Jugoslavija ne samo da je proganjala sveštenstvo i Srpsku pravoslavnu crkvu, već se okomila i na običnog čoveka, bilo je zabranjeno poštovanje pravoslavnih praznika i običaja, a u prosvetnom sistemu, posebno na časovima istorije koja je predavana u školama, izostavljano je ili je izlagano u najkraćim crtama o daljoj prošlosti Srba. Favorizovano je učenje događaja iz Drugog svetskog rata, preimenovane su mnoge ulice i nazivane po novim herojima, a stara imena odlazila su u senku, ustanovljavani su novi praznici, crtane nove granice unutar Jugoslavije.
U takvim okolnostima polako se brisalo iz nacionalne svesti stremljenje generacija i generacija da se oslobode turskog ropstva i da oslobode Staru Srbiju. Danas je pojam Stare Srbije većini naših savremenika dalek i nepoznat.
„Ovaj izbor tekstova za koji se priređivač odlučio, selekcija izvora u širokom vremenskom opsegu, kao i pažljivo prikupljene i odabrane ilustracije, dokumenti i mape, govore nam da se radi o sudu profesionalnog istoričara. Autor ne pretenduje na konačne odgovore, već pažljivo slaže mozaik prisustva Srba u Južnoj Srbiji u različitim istorijskim epohama.“
– dr Nemanja Dević