Ovaj nezaobilazni vodič je zapravo enciklopedija sa detaljnim opisima i fotografijama gljiva.
Prvu knjigu o gljivama, Gljivarska početnica, štampao sam pre četvrt veka. Ona je bila prvi vodič sa tzv. zumom na naše terene i na naše jajjestivije i najotrovnije vrste gljiva. Uz nju su, nadam se, mnogi napravili svoje prve gljivarske korake bez ikakvih posledica po sopstveno zdravlje i zdravlje svojih najbližih. Sedam godina nakon prve knjige štampao sam znatno prošireniji vodič koji sam nazvao Drugi gljivarski korak.
I evo sada, sedamnaest godina nakon toga, pripremio sam vodič za branje gljiva- knjigu enciklopedijskog karaktera, Gljive našeg podneblja.
S razlogom ćete se se pitati: šta je to novo u ovom vodiču koji držite u rukama u odnosu na prethodne knjige?
Prvo, moja saznanja o gljivama su se za ovaj dug period uvećala, a kao najvažnije na prvo mesto stavljam brojne originalne fotografije koje će poslužiti kao ključ za sigurniju identifikaciju gljiva. Standardni vodiči za branje gljive najčešće donose po jednu fotografiju jedne vrste, a to znači da one prikazuju samo jednu fazu u razvoju gljive, a moja želja bila je da svaku određenu vrstu potkrepim sa više fotografija tako da razrešim određene dileme koje se javljaju kod mladih gljivara: da li je to što sam našao u prirodi to ili nešto drugo; da li smem da uberem gljivu?…
Srećno uz Gljive našeg podneblja! autor Ibrahim Hadžić
iz Sadržaja
Istorijat gljiva
Jestive gljive
Otrovne vrste gljiva
Branje, traženje u prirodi
Razlikovanje
Sezona gljiva
Gljive- Lekovi
Jela od gljiva, recepti
Narodna imena gljiva…