petak, 10. novembar 2006.
Uručena nagrada "Miroslav Dereta"
Konkurs za nagradu za roman u rukopisu „Miroslav Dereta“ dobio je i svoj svečani epilog. Nagrađeni autor Slaviša Radovanović, uprava Mesne zajednice „Čukarica“, kao i čelni ljudi naše kuće, novinari i gosti skupili su se 9. novembra u prostorijama te mesne zajednice kako bi roman „Francuska kutija šibica“ dobio i svoje zvanično priznanje. Autoru Slaviši Radovanoviću tom prilikom uručena je plaketa i novčana nagrada, a on je, prilikom svog izlaganja, istakao značaj književnosti u Srbiji za koju misli da nije centralizovana (u ekonomskom i privrednom smislu reči) več da je podjednako snažna i kvalitetna u svim delovima zemlje. To su pristigli radovi sa konkursa i potvrdili.
Ovo je prvi krug novouspostavljene nagrada, za koju Grafički atelje „Dereta“ želi da preraste u tradiciju, tako da nas novi konkurs očekuje već od proleća.
Deretin konkurs za neobjavljeni roman
OBRAZLOŽENJE
Na prvom konkursu za neobjavljeni roman za nagradu “Miroslav Dereta”, u periodu 0d 1. marta do 1. jula 2006. godine, stigao je 151 rukopis… Žiri, koji je višemesečno radio u sastavu Zoran Bognar (predsednik), Jovica Aćin i Radivoj Šajtinac, odredio je najuži izbor od 5 rukopisa. To su romani: „Francuska kutija šibica” Slaviše Radovanovića, „Radivoje govori” Milenka Pajića, „Progutajte i ovo” Đure Stanojevića, „Inkrustacija” Aleksandre Mokranjac i „Kovčezi, nož i vjenčanica” Zdravka Kecmana.
Na poslednjoj sednici žiri je jednoglasno odlučio da nagrada „Miroslav Dereta” za 2006. godinu (koja se sastoji od povelje, štampanja nagrađenog rukopisa i novčanog iznosa) pripadne Slaviši Radovanoviću za roman „Francuska kutija šibica”...
Obrazloženje žirija uz kratke opservacije rukopisa koji su ušli u najuži izbor glasi ovako:
Roman „Radivoje govori”, podnaslovljen kao etno roman, Milenka Pajića iz Požege, proverenog i dobrog pisca vrlo zapaženih knjiga, ima jedan vrlo primetan problem – anabazičnost, predočavanje knjige bez kraja iako je globalnom organizacijom vrlo upečatljivih priča skinutih s magnetofonskih traka autor sledio nit suptilne rekonstrukcije nekog pojedinačnog ali i porodičnog života u okvirima vremena i istorijskih potresa. Rukopis je preobiman što ne navodimo kao manu već kao dilemu u kojoj bi meri, sem originalne transpozicije neposredne priče kroz običaje, naravi, gestove i lične doživljaje zadovoljio oblik, pre svega, kratke romaneskne forme. Čak i u izvornoj, obimom potvrđenoj širokoj, sedimentiranoj naraciji mišljenja smo da bi ovaj rukopis morao doživeti izvesna skraćenja pre svega da bi se status beletristički relevantnog jasno artikulisao kroz kompozicione prioritete a ne samo kroz naslagu etnofenomenološkog nanosa.
Roman „Progutajte i ovo” Đure Stanojevića je prijatno otkriće – roman prvenac jednog do sada vrlo malo poznatog autora iz Čoke. Ovaj roman, pisan iz sfere autsajderizma ne odmiče od svog stilskog uzora (Čarlsa Bukovskog), ali na mestima gde se lična biografija utkiva u milje rok generacije, malog mesta i provincijalne prigušenosti roman dobija vrlo autentičnu nijansu u opservaciji i digernecijaciji likova. Roman je, pre svega, kao što smo rekli, značajan u otkrivalačkoj komponenti, sa stanovišta promocije novog imena.
Roman „Inkrustacija” beogradske spisateljice Aleksandre Mokranjac ispisan je jednim zaista ultramodernim jezikom i odiše stilskom prepoznatljivošću. Niko ne bi trebalo da sumnja ni u kritičarsku ni u čitalačku recepciju ovog romana. A ono što posebno intrigira je činjenica da neko buduće delo ove spisateljice svakako bi trebalo očekivati s nestrpljenjem...
Roman „Kovčezi, nož i vjenčanica” Zdravka Kecmana je zasigurno najbolje literarno ostvarenje do sada ovog banjalučkog pisca. Jedan izuzetno dobro građen roman od prve do poslednje rečenice, sa dinamičnom fabulom, gotovo, bez praznog hoda... Ipak, kao poseban kvalitet ovog romana istakli bismo volšebnu karakterizaciju likova koja je, opet, s druge strane, bila glavna zamerka mnogim rukopisima pristiglim na ovogodišnji konkurs...
Nagrađeni roman „Francuska kutija šibica” požarevačkog pisca Slaviše Radovanovića, čitke, uzbudljive i ubedljive kompozicije ispisan je u trećem licu kao paradigma aktivne transpozicije dozirano svevidećeg i sveosećajućeg naratora i u svoj tematski prioritet stavlja specifičan primer marginalca, koji je Srbin, mlad, utekao od domovine i vojske kao što su, devedesetih to učinili brojni mladi ljudi. Autor vrlo vešto dozira sve oblike funkcionalnosti kako sa stanovišta jezika i diferencijacije likova, razmišljanja i gestova tako i sa stanovišta „armiranja” osnovne priče čineći to kroz dva sloja: jedan je poetičko-citatološki a drugi je verističko dramaturški. Utisak ubedljive prozne celine postignut je blagom persiflažom hronologije, premeštanjem aktera obrta i mikrodramaturških pasaža iz odnosne pozicije prema glavnom liku na uzročne inicijacije koje grade čitav jedan milje, pariski splin, specifičan etnoantropološki znak u vaskolikom ali i dnevnom opstanku.
Dijaloške strukture su oslobođene svakog manira ali i predvidive funkcionalnosti, pozicije unutrašnjih monoloških prosjaja, uslovno rečeno, poetički su striktne, ne narušava se kompozicija i ne podleže subjektivnoj, autorsko-retoričkoj unifikaciji. Obeležje konkretnog vremena u konkretnom individualnom predelu, kombinacija pročitanog i stvarnog iskustva, performansa sa stihovima i samoironično preovladanog otuđenja ovaj roman oslobađa opštih mesta, poznatih rešenja, kvaziaktuelne efemernosti vezane za poreklo, običaje, istoriju, stvarnost i ovovremenske neuroze... Ili u najkraćoj opservaciji: dobrom kombinacijom jezika i priče ovaj roman i pored svoje surove dokumentarnosti ne podleže nekim derivatima osavremenjene teorije odraza.
Uručenje nagrade „Miroslav Dereta” Slaviši Radovanoviću i promocija nagrađenog romana „Francuska kutija šibica” obaviće se u Opštini Čukarica početkom novembra, neposredno posle ovogodišnjeg Sajma knjiga u Beogradu...
U Beogradu, 27. septembar 2006.
Žiri:
Zoran Bognar, predsednik
Jovica Aćin
Radivoj Šajtinac
Deretin konkurs za neobjavljeni roman
Na prvi konkurs za neobjavljeni roman za nagradu “Miroslav Dereta”, u periodu od 1. marta do 1. jula 2006 stigao je 151 rukopis. Žiri koji je radio u sastavu Zoran Bognar (predsednik), Jovica Aćin i Radivoj Šajtinac opredelio se na sastanku održanom 05.09.2006. za 10 romana koji su ušli u uži izbor za nagradu.
To su romani:
„Francuska kutija Šibica” - Slaviše Radovanovića
„U potrazi za Lanom Kurteš” – Božidara Vasiljevića
„Radivoje govori” - Milenka Pajića
„Plaža Pržna” - Čedomira Ljubičića
„Progutajte i ovo” - Đure Stanojevića
„Titon” - Milenka Stojičića
„Inkrustracija” - Aleksandre Mokranjac
„Atman” - Ivana Ćirkovića
„Smrzla su mi se jaja” - Miroljuba Todorovića
„Kovčezi, nož i vjenčanica” - Zdravka Kecmana
Najuži izbor od pet romana žiri će objaviti u narednih sedam dana.
U Beogradu 06.09.2006.
Grafički atelje Dereta
Informacije o konkursu za nagradu „Miroslav Dereta“
Na konkurs, koji je početkom aprila raspisao Grafički atelje „Dereta“ – za najbolji neobjavljeni roman – javilo se do sada oko 70 autora što potvrđuje naša predviđanja da će konačan zbir činiti oko stotinak romana. Žiri, koji predvodi pisac Zoran Bognar, smatra da je konkurs potpuno uspeo i da se pokazalo, kako smo i očekivali, da postoji mnoštvo kvalitetnih rukopisa koji stoje u fiokama i čekaju srećnija vremena. Stglo je dosta radova koje su pisali provereni i poznati umetnici, ali i mnogo kvalitetnih rukopisa nepoznatih autora. Posebno nas raduju rukopisi iz dijaspore (Austrija, Nemačka, Hrvatska, Republika Srpska, Australija, itd). Konkurs je imao i lep odjek među etabliranim piscima, te se u esnafu uveliko priča o njemu. Završni datum do kada primamo radove je 1. jul kada počinje intenzivan rad žirija na iščitavanju tekstova. Vesti o radovima koji su ušli u uži izbor objavićemo početkom septembra.