Povodom jubileja osam vekova samostalnosti SPC, objavili smo kapitalnu knjigu Đoka Slijepčevića – Istorija srpske pravoslavne crkve. Na preko 1600 stranica, u 3 toma B5 formata možete pronaći odgovore na mnoga pitanja i teme:
Кada su Srbi primili hrišćanstvo?
Кako se Sveti Sava izborio za samostalnost Crkve?
Značaj Pećke patrijaršije u srednjem veku, njeno obnavljanje i ukidanje
SPC u borbi protiv Turaka
Borba SPC protiv pokatoličavanja i unijaćenja
Najznačajniji srpski arhiepiskopi, patrijarsi i mitropoliti
Borba oko konkordata
Stradanje SPC za vreme Prvog i Drugog svetskog rata
SPC pod komunistima
Кako je nastao raskol u SPC?
Razvoj SPC u rasejanju
B5 format, tvrd povez sa zlatotiskom, tri toma u zaštitnoj kutiji
Iako je prvi tom objavljen davne 1962. godine u Minhenu, a treći 1986. u Кelnu, reč je o do sada najcelovitijoj i najbolje napisanoj istoriji naše Crkve. Istorija srpske pravoslavne crkvepodeljena je u tri toma: prvi deo obuhvata period od pokrštavanja do XVIII veka, drugi deo od početka XIX do kraja Drugog svetskog rata, a treći deo pokriva vreme Drugog svetskog rata i posle njega.
O prvom izdanju knjige “Istorija Srpske pravoslavne crkve”
Istorija srpske pravoslavne crkve je jedina ozbiljna, naučno napisana istorija naše najstarije i najveće institucije. Čitavu svoju naučnu karijeru Đoko Slijepčević proveo je pripremajući ovaj voluminozni projekat. Godine 1938. postao je docent na Pravoslavnog bogoslovskom fakultetu u Beogradu, ali je rat prekinuo njegov rad. Posle Drugog svetskog rata, u emigraciji, Slijepčević je nastavio svoj naučni rad. Bezbedan i neometan od strane političke represije, autor je nastavio svoj strpljivi rad prvo na Starokatoličkom univerzittu u Bernu, a potom na Institutu za jugoistočnu Evropu u Minhenu. Upravo je u Minhenu, posle 8 godina strpljivog rada, svetlo dana ugledao prvi tom voluminozne Istorije SCP.
Iz političkih razloga, knjiga je sve do 1990. bila nedostupna čitaocima u Srbiji. Te godine, objavljeno je njeno prvo izdanje u matici, da bi se na drugo čekalo skoro 20 godina. I dalje, knjiga je prava retkost i mali je broj biblioteka koji je imaju. Zato, ne propustite ovu priliku! Istorija Srpske pravoslavne crkve je jedna od onih knjiga koje svaka srpska kuća koja drži do sebe – mora da ima.