Opis:
U ovoj provokativnoj knjizi uvaženi intelektualac Ivan Krastev promišlja o budućnosti Evropske unije – i o potencijalnom nepostojanju te budućnosti. Dok su širom kontinenta ultradesničarske stranke u usponu, Evropska unija je u pometnji i muče je sumnje veće nego ikada do sad. Krastev smatra da će, ako se Unija raspadne, logika njene fragmentacije biti ista kao kod „bankarske panike“, a ne kao kod revolucije. On smatra da je jedini način da se kontroliše rizik od raspadanja prepoznavanje da je koren tog rizika u izbegličkoj krizi, koja je dramatično izmenila prirodu demokratske politike na nacionalnim nivoima širom kontinenta. Ono što se dešava u Evropi nije jednostavno populistička pobuna protiv establišmenta, nego pobuna glasača protiv meritokratskih elita. Od Barselone do Budimpešte, anksiozne većine se plaše da im stranci ugrožavaju način života – i da je aktuelna kriza rezultat zavere između kosmopolitski orijentisanih elita i plemenski nastrojenih imigranata. Odgovor na tu zabrinutost, uz smirivanje reakcionarnih impulsa koji je prate, najveći je izazov za Evropu danas – a za taj izazov nas osvešćujuća knjiga Ivana Krasteva vešto priprema.
„Ivan Krastev je među najzanimljivijim misliocima našeg vremena. On žonglira paradoksima i napada konvencionalne mudrosti – možda se nećete uvek s njim slagati, ali vam uz njega nikad neće biti dosadno. Ova knjiga je istovremeno protivotrov naivnom optimizmu i rezigniranom pesimizmu, kao i fascinantno sagledavanje kolapsa Evrope kakvu poznajemo. Ovo je klasični Krastev.“
– Robert Kejgen, Brukings Institut
„Čitati ovu knjigu znači biti u društvu jednog od velikih evropskih umova današnjice. Svojom karakterističnom mešavinom pronicljivosti i simpatija, Ivan Krastev nam u ovom poučnom eseju pruža tačno ono što nam je potrebno da shvatimo krizu Evrope – i da razmislimo o sopstvenoj krizi.“
– Timoti Snajder, Univerzitet Jejl
„Pisana u duhu tipičnom za autora, ova osvežavajuća knjiga nudi novo shvatanje aktuelne krize u Evropi. Motivisana lošim predosećajima, a opet obojena realističnim optimizmom, ona na moćan način ilustruje zašto solidarnosti koje se sudaraju, sažaljenje koje opada, nacionalizam koji ponovo isplivava i sve veće geografske podele zahtevaju kreativna, možda i iznenađujuća dela demokratskog zaštitništva.“ – Ajra I. Kacnelson, autor knjige Strah lično. Novo stanje i poreklo našeg vremena
„Psihološki pronicljiva, moralno duboka i na momente čak poetična, ova knjiga je nezaobilazno štivo za shvatanje sudbine Evrope u 21. veku. Krastev je Tokvil našeg vremea: on otkriva unutrašnju dinamiku političkih dešavanja i pruža mudar savet o tome kako da sačuvamo demokratiju u teškim okolnostima.“
– Jan-Verner Miler, autor knjige Šta je populizam?